Sağlık Bakanı Koca'dan 'Corona Virüsü' Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ depreminde enkaz altında kalarak yaralananlara yaptığı ziyaretin ardından Corona virüsü ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye’deki şüpheli vakalarda Corona virüsüne rastlanılmadığını bildiren Koca, Corona virüsünü ilk günden itibaren ciddiyetle ele aldıklarını kaydetti.
Türkiye Gazetesi TRlist Kanalına Abone Olmak İçin:
► bit.ly/Turkiye-Gazetesi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Elazığ depreminde enkaz altında kalarak yaralananları hastanede ziyaret etti. Hastalara geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Koca, ziyaret ardından basın mensuplarına Corona virüsü ile ilgili basın açıklaması yaptı. Türkiye’de Corona virüsüne rastlanılmadığını kaydeden Koca, bakanlığın bilgilendirmesi dışında başka kaynakları inanılmamasını istedi.
Corona virüsünü ciddiyetle ele aldıklarını söyleyen Koca, “Bu çerçevede Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye için önermediği kontrol yöntemlerini biz erken dönem tedbir amaçlı başladığımızı geçen gün de söylemiştim. Yani geçen Çarşamba’dan itibaren Dünya Sağlık Örgütü önermediği halde havaalanlarında termal artı gözlem odaları, negatif basınçlı ambulans ve 25 hastanemizde gözlem odalarında takibi yapılma üzere hazırlıklı hale geldik. Bu çerçevede özellikle bulaşıcı hastalık önleme yöntemlerini oluşturduğumuz bilim kurulunun yaklaşımları, önerileri doğrultusunda hızla devreye soktuk ve bugüne kadar da olabildiğince şeffaf bir şekilde çıkan sonuçları ve hastaların durumuyla ilgili bilgi aktarmaya çalıştık. Dün için Aksaray’da bahsedilen virüs şüphesi vardı. Bununla ilgili çıkan sonuç negatifti ve 9 kişilik kafileden 1 kişide hastalık belirtileri vardı. Sonuç negatif çıkınca 9 kişilik kafile taburcu edilerek, Çin’e hareket etmiş oldu. Ayrıca Türk vatandaşı 2 kişi de yakın temasta tercüman ve tur operatörü gibi yine Aksaray’dan hastaneden taburcu edilerek, İstanbul’da oturdukları için onlar da evlerine gitmiş oldular” dedi.
Alınan tedbirleri ve sonuçları şeffaflıkla söylediklerini belirten Bakan Koca, “Son günlerde bu konuda yanlış bilgi aktarımları dünyada olduğu gibi ülkemizde de benzer yaklaşımlar var. Bugün içinde İzmir’de şüpheli yine bir vakanın olduğu bir Türk vatandaşı Çin’den gelen, ateş yakınmasıyla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelerek müracaat etmesiyle şüpheli bulunup, devamında numuneler alınıp, yapılan tetkikler sonrası H1N1 olarak sonucu çıktı ve hasta Malezya’ya gitmek istediğini bu gece veya yarın taburcu edilerek, Malezya’ya gitmiş olacak. Ayrıca İstanbul’da bir hastanemizde 17 yaşında bir hastanın ateş yakınmasıyla müracaat etmesi devamında yapılan tetkiklerle yine bademcik iltihabı tanısıyla taburcu edilen herhangi bir gözlem altına alınma durumu olmayan bir hastamız. Biz bundan sonraki süreçte de özellikle ilk günden itibaren Dünya Sağlık Örgütü ve dünya bu konuda daha hassasiyet göstermediği bir dönemde hem bütün Çin’den gelen yolculara termal kamera, muayene takibi, artı negatif basınçlı ambulans, sedye ve gözlem takibini de hastanelerde yapmak üzere hazır hale getirmiştik” diye konuştu.
Bakanlık bünyesinde bilim kurulu oluşturduklarını aktaran Koca, “Bakanlık bünyesinde oluşturduğumuz bilim kurulunun önerileri doğrultusunda hareket ettik. Ayrıca halk sağlığı bünyesinde de operasyon masası oluşturduk. Dolayısıyla bu süreçte bakanlık olarak tedbirli olduğumuzu, bütün tedbirleri aldığımızı ve Çin’den gelen biriyle temas olma durumunda ateş, öksürük veya nefes darlığı şikayet olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna müracaatı öneriyoruz. Bu anlamda bakanlığın bilgilendirilmesi dışında herhangi bir yanlış bilgi kaynaklarına itibar edilmemesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
#haber #gündem #sondakika
============================
Türkiye Gazetesi Resmi Web Sitesi
► www.turkiyegazetesi.com.tr
Türkiye Gazetesi Sosyal Medya Adresleri
turkiyegazetesi
turkiyegazetesi
► plus.google.com/+turkiyegazetesi
turkiyegazetesicomtr
► trlist.info
Türkiye Gazetesi Haber Akışı
► www.turkiyegazetesi.com.tr/rss/rss.xml

YORUMLAR

 • erol gezgen
  erol gezgen18 gün önce

  Merak etmeyin arkadaşlar heppimiz ölücez

 • Aysegul Sa
  Aysegul SaAylar önce

  Hastalığın 10 gün kuluçka süresi var siz cinlileri almayacaksınız

 • caner demir
  caner demirAylar önce

  Sayın Sağlık bakanı; İlla virüs ülkeye girince mi aklınıza gelecek daha etkın önlemler ? Bi de övünüyorsunuz , herkesten 20 gün önce önlem almaya başladık diye! Uyanın sakın bakan, Dünya Çinden gelen herşeyı "ürün ve insan dahil" yasaklıyor, siz ne yapıyorsunuz? Hava alanlarına termal kamera koyup, karantina odası kurmak mı önlem oluyor?! Virüsün ille bize de mi gelmesi gerekiyor? Ayıptır yahu..!

 • HOONİGAN
  HOONİGANAylar önce

  Hiç güvenmiyorum , bence millet korkmasın diye aciklamiyorlar

 • ege ak
  ege akAylar önce

  Onu yerin bunu yerim derseniz , sonunda yarra yersiniz, hadi bakalım. -corona virüsü

 • Minay Erdogan
  Minay ErdoganAylar önce

  Radyasyonlu çayları içmiş bir milletiz. Corona da neymiş.

 • Efe Akkülah
  Efe AkkülahAylar önce

  Helal olsun aferim saglık bakanlıgına

 • Deniz Akal
  Deniz AkalAylar önce

  THY Uçuşları kapatın

 • Kadir ozgltkn
  Kadir ozgltknAylar önce

  Adam konuşmayı beceremiyor bakan yapmışlar

 • AYYILDIZ EL KOYDU
  AYYILDIZ EL KOYDUAylar önce

  Iki hafta kuluçka dönemi var virüs belli olmayan buna ne diyeceksiniz sayın bakan nasıl kontrol edebileçeksiniz

 • FederalOST
  FederalOSTAylar önce

  ilk, Allah Hepimizi Korusun :)

 • Aylin Ataç

  Aylin Ataç

  Aylar önce

  Aminnn !!.. 🙏🙏🙏🙏

Sonraki